Zapewne wiesz już, czym jest metoda edukacyjna Montessori. Jeśli nie to zalecamy Ci przeczytanie naszego poprzedniego artykułu na stronie. Dzisiaj dowiesz się więcej na temat zabawek, które wpisują się w założenia tej metody.

Czym wyróżniają się pomoce w stylu Montessori?

Pomoce edukacyjne Montessori mają na celu przyspieszenie rozwoju dziecka. Dzięki nim maluch uczy się samodzielności, rozwija swoją wyobraźnię, a także zdobywa umiejętność logicznego myślenia. Jak to możliwe? Wynika to z tego, że dzieci posiadają naturalną ciekawość do świata, a pomoce te są tak stworzone, że same zachęcają dzieci do zabawy. A wiadomo przecież, że to właśnie przez zabawę najłatwiej się uczy.

Zabawki Montessori zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości materiałów takich jak drewno. Wyróżniają klasycznym wyglądem i stosunkowo prostym projektem. Producenci tych zabawek przykładają także wagę do użycia certyfikowanych, antyalergicznych farb bezpiecznych dla maluchów. Jeśli już mówimy o farbach, to kolory tych pomocy naukowych są zazwyczaj stonowane i nawiązują do natury. Oczywiście, jeśli nam na tym zależy, znajdziemy także bardziej kolorowe wersje. Ważne jednak, by wybrane przez nas zabawki przedstawiały świat rzeczywisty. Jest to bardzo istotne założenie tej metody.

Dzięki tym zabawkom Twoje dziecko w sposób bezstresowy nauczy się czynności, które przydadzą mu się w późniejszych latach życia. Ogromny odsetek tych pomocy posiada różnego typu guziki, wstążeczki, czy sznurki. To dzięki nim maluch opanuje ubieranie się i wiązanie butów. Dodatkowo pozna także elementy domowe, z którymi do tej pory nie miało styczności takie jak kontakty, zamki, czy gniazdka. Jednakże z zabawkami Montessori pozna je w bezpieczniejszy sposób.

Najczęściej wybierane zabawki Montessori

Tablice manipulacyjne

Tablice manipulacyjne to jedne z najczęściej wybieranych zabawek Montessori. Wynika to z tego, że składają się one z wielu elementów. Dzięki temu dziecko pozostaje nimi zainteresowane przez długi czas.

Wprowadzenie w świat dorosłych

Elementy ze świata dorosłych, jednak bezpieczne i w rozmiarach dla małych rączek. Zdajesz sobie zapewne sprawę, jak dzieci starają się papugować dorosłych. Powiedzmy, że tata malucha jest zapalonym majsterkowiczem. Wyobraź sobie szczęście dziecka, które dostanie taką zabawkę jak na zdjęciu poniżej. Maluch może robić to samo co tata!

Puzzle i układanki

Kto z nas nie lubił puzzli i układanek? Nie musimy mówić nawet w czasie przeszłym, ponieważ wielu dorosłych dalej uwielbia układać puzzle. Twoje dziecko dzięki nim będzie rozwijało swoją koncentrację i cierpliwość.

Pomoce do liczenia i pisania

Wiele osób ma spory problem z matematyką. Jest ona jednak obecna w codziennym życiu każdego z nas. Z tego powodu warto przyzwyczajać do niej malucha od samego początku, jednak w bezstresowy sposób. Te zabawki pomagają „zobaczyć” matematykę, dzięki czemu dziecko łatwiej będzie mogło ją zrozumieć.

Teraz wiesz już, dlaczego zabawki Montessori są takie rewolucyjne i które z nich są najczęściej wybierane. Mamy nadzieję, że uda Ci się znaleźć idealną zabawkę dla Twojego malucha!