W dzisiejszym artykule zbierzemy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tablicy manipulacyjnej. Zostań z nami, by dowiedzieć się, czym właściwie jest tablica manipulacyjna, dlaczego warto ją kupić i na jaki jej rodzaj powinieneś się zdecydować.

Czym jest tablica manipulacyjna?

Tablica manipulacyjna to specjalna, rozwijająca dziecko zabawka. Jest stworzona w zgodzie z założeniami metody edukacyjnej Montessori. To oznacza, że jest świetnym materiałem edukacyjnym, który oddziałuje na różne zmysły dziecka jednocześnie. Musi mu dawać również możliwość tak zwanej autokorekty. Dzięki temu nie będzie jednorazową zabawką. Co więcej, by spełniać wszelkie zasady tej metody, tablica manipulacyjna musi odzwierciedlać świat rzeczywisty.

Taka tablica zazwyczaj składa się z podstawy i umieszczonych na niej elementów. To właśnie w nich tkwi cała moc tej zabawki. Oczywiście tablica manipulacyjna może przybierać różne kształty. Coraz częściej można spotkać się z także z jej dwustronnymi wersjami, które są świetnym rozwiązaniem dla rodziców kilku maluchów.

Dlaczego warto ją posiadać?

Tak jak już wspominaliśmy, tablica manipulacyjna oddziałuje na różne zmysły maluchów. Dzięki temu jest to dla nich niezwykle ciekawy przedmiot. Przy jego pomocy chętnie uczą się nowych rzeczy. Co więcej, rozwijają swoją motorykę małą. Wynika to z tego, że podczas zabawy muszą chwytać, dopasowywać i obracać różnego rodzaju przedmioty. Sprawia to również, że dzieci rozwijają swoją koncentrację, myślenie przyczynowo skutkowe i pracują nad poziomem swojej cierpliwości. Wykonywanie tych wszystkich czynności przygotowuje dzieci do późniejszej nauki pisania, rysowania lub używania sztućców. Innymi słowy, dzięki temu maluchy będą o wiele lepiej radziły sobie w szkole.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru tablicy?

Zabawka ta ostatnimi czasy stała się niezwykle popularna. Z tego względu, na rynku z dnia na dzień pojawia się coraz więcej jej producentów. Jednak nie wszyscy spełniają podstawowe założenia tej zabawki. Jak zatem wybrać dobrą tablicę?

Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość materiałów, które zostały użyte do wyprodukowania tablicy. Sprawdź również, czy dany producent posiada odpowiednie certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie danej zabawki. Ważne, by była ona odpowiednio przetestowana, a także wykończona przy użyciu farb odpowiednich dla najmłodszych.

Podczas wyboru samej tablicy sprawdź, czy zawiera ona elementy oddziałujące na różne zmysły dziecka. Zadbaj o to, by znalazły się na niej przedmioty o różnych kształtach i fakturach, a także elementy podświetlane i takie, które wydają dźwięki. Aby jeszcze bardziej zachęcić dziecko do zabawy, wybierz tablicę, która odpowiada jego zainteresowaniom. Może ona przedstawiać lalkę, jakieś zwierzątko, budowlę lub pojazd.

Tablica manipulacyjna, a bezpieczeństwo dziecka

Tego typu zabawki zawierają sporo małych elementów. Zastanawiasz się pewnie, czy są one bezpieczne dla dzieci. Jest to kolejny powód, dla którego powinieneś sprawdzić, czy producent posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Co więcej, zdecydowania większość producentów, mimo posiadania odpowiednich certyfikatów, nalega, by w dalszym ciągu pilnować malucha podczas jego zabawy.

Tablica manipulacyjna – podsumowanie

Teraz posiadasz już wszelkie podstawowe informacje związane z tablicami manipulacyjnymi. Mamy nadzieję, że dzięki temu o wiele łatwiej, i przede wszystkim pewniej wybierzesz odpowiedni model. Zdecyduj się na jej zakup i sprawdź, co tablica manipulacyjna zaoferuje dla Twojego dziecka.