W życiu każdego rodzica przyjdzie kiedyś czas, w którym zauważy, że dotychczasowe zabawki przestały interesować jego pociechę. Bardzo często zdarza się też tak, że dziecko dosłownie po chwili zabawy już traci zainteresowanie i chce zająć się czymś innym. Co zrobić w takiej sytuacji?

Wielu rodziców w końcu się poddaje i szuka ratunku w postaci elektroniki. W końcu dzieci to straszne papugi. Widzą, ile czasu ich rodzice spędzają na telefonach. Z tego powodu maluchy niezmiernie cieszą się, gdy mogą na własną rękę przetestować te urządzenia. Zazwyczaj kończy się to jednak kłótniami o telefon, bądź konieczną wizytą w serwisie. W takim razie czy elektronika to jedyne wyjście na przykucie uwagi dziecka na dłużej? Oczywiście, że nie! Z pomocą przychodzą zabawki manipulacyjne!

Czym właściwie są tablice manipulacyjne?

Tablice manipulacyjne to niesamowite zabawki. Zapewniają dziecku nie tylko ciekawe spędzenie czasu, ale także rozwijają jego umiejętności. Brzmi wspaniale, prawda?

Na rynku dostępnych jest wiele tablic manipulacyjnych. Różnią się one nie tylko wyglądem i wielkością, ale także rodzajem zawartych elementów. A to właśnie one są najważniejszą częścią tej zabawki. Dzięki nim maluch może zaspokajać swoją ciekawość świata i lepiej poznawać świat dorosłych.

Jakie elementy są istotne?

Uważa się, że najlepsze tablice manipulacyjne posiadają elementy, które oddziałują na każdy zmysł dziecka. To właśnie dzięki temu maluch chce spędzać przy tablicy długi czas i wcale nie ma jej dość. Warto zatem zadbać, by ostateczny wybór padł na produkt, który posiada fragmenty w różnych kolorach, fakturach i kształtach, a także elementy dźwiękowe i podświetlane.

Producenci prześcigają się w wymyślaniu kolejnych elementów, które mogą znaleźć się na tablicach. Najczęściej możemy jednak trafić na typowe rzeczy, które znajdują się w każdym domu. Na tablicach znajdziemy zatem włączniki światła, kontakty, różnego rodzaju gałki i rury, kłódki z kluczykami, dzwonki, a nawet kalkulatory. Rodzic może nie uważać tego za nic ciekawego, jednak maluch, który do tej pory nie mógł sięgnąć takich elementów lub specjalnie był od nich odciągany, jest w siódmym niebie.

Co maluch zyska dzięki tablicy?

Zabawki manipulacyjne wpływają na rozwój zarówno koncentracji, skupiania uwagi, jak i myślenia przyczynowo skutkowego. Dzięki elementom, które wymagają chwytania, obracania i dopasowywania jest to świetny sposób na rozwijanie motoryki małej. To one przygotowują rączki dziecka do późniejszego używania sztućców lub pisania.

Kolejną ogromną zaletą takich zabawek jest to, że potrafią przyciągnąć dziecko na długi czas, a jeśli są wykonane z dobrych materiałów, będą służyły mu bardzo długo.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Decydując się na zakup tablicy manipulacyjnej, warto też zwrócić uwagę na jakość materiałów użytych do jej produkcji. W końcu chcemy, aby nasze dziecko poznawało świat najlepiej, jak się da. Kolejną istotną kwestią jest bezpieczeństwo produktu. Zalecamy sprawdzenie, czy rozważany przez nas produkt posiada certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.

Na szczęście obecnie większość producentów używa do swoich produktów elementów naturalnych i wykańcza je przy użyciu certyfikowanych farb, które nie uczulają maluchów.