Zastanawiasz się, czym właściwie różni się tablica manipulacyjna od kostki? Nie wiesz, która z nich będzie lepszym wyborem? W takim razie jest to artykuł dla Ciebie! Poznaj podobieństwa i różnicę pomiędzy nimi, a także dowiedz się, która opcja jest lepszym rozwiązaniem.

Podobieństwa

Obie te zabawki zaliczają się do grupy zabawek manipulacyjnych. Są zgodne z założeniami metody edukacyjnej Montessori. Dzięki nim dziecko łączy przyjemność zabawy z nauką i rozwojem. Elementy na nich umieszczone ułatwiają poznawanie świata. Dają dostęp do przedmiotów życia codziennego, które do tej pory mogły nie być dla maluchów dostępne. Robią to jednak w bezpieczniejszy sposób. Z tego względu, że większość umieszczonych na tych zabawkach elementów jest dla dzieci czymś nowym, czymś, do czego nie miały wcześniej dostępu, sprawia, że są one jeszcze ciekawsze dla małych rączek. Możesz mieć pewność, że Twoja pociecha nie rzuci ich w kąt po 5 minutach zabawy.

Kolejnym podobieństwem jest wysoka jakość obu zabawek. W zdecydowanej większości przypadków, zarówno tablice, jak i kostki są wykonane z drewna. Producenci zazwyczaj stosują do ich dekoracji certyfikowane farby. Dzięki temu nawet alergicy mogą korzystać z nich bez obaw. No dobrze, ale czym one się właściwie różnią?

Tablice manipulacyjne

Występują one w różnych kształtach i rozmiarach. Na rynku dostępne są zarówno klasyczne, prostokątne tablice, jak i tablice przypominające kształt zwierząt, roślin, czy pojazdów. Dzięki temu możemy idealnie dopasować tablicę do zainteresowań naszego dziecka. Znajdziemy zarówno wersje, które mogą po prostu leżeć na podłodze, jak i takie, które powinny być przymocowane do ściany. Istnieją także podwójne tablice manipulacyjne, które pozwalają na zabawę kilku dzieci jednocześnie. Są one świetną propozycją do domu, świetlicy, jak i przedszkola.

Z uwagi na swe większe rozmiary, na tablicy manipulacyjnej można umieścić znacznie więcej elementów. Zapewnia to dziecku jeszcze większy i łatwiejszy dostęp do rozwoju swych umiejętności.

Kostki manipulacyjne

Tak jak już wspominaliśmy, zazwyczaj są one wykonywane z drewna. Istnieje jednak wersja materiałowych kostek sensorycznych, które są odpowiednie nawet dla tych najmłodszych. Dzięki temu, każde dziecko, niezależnie od jego wieku, może się nimi bawić.

W porównaniu do tablic kostki manipulacyjne są znacznie mniejsze i o wiele bardziej poręczne. Bez problemu możemy przenosić je w różne miejsca naszego domu. Ich niewielkie gabaryty sprawiają, że mogą one również stanowić świetne towarzystwo podczas podróży samochodowych lub spacerów. Dzięki temu maluchy mogą korzystać z nich zawsze i wszędzie.

Którą opcję wybrać?

Teraz wiesz już, czym różnią się obie te zabawki. Jednak, na którą opcję powinieneś się zdecydować? Prawdopodobnie, prawidłową odpowiedzią jest to, że na obie! Dlaczego? Sam widzisz, że mimo swych licznych podobieństw, zabawki te posiadają także znaczącą różnicę – ich wielkość. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dużej tablicy manipulacyjnej, którą przymocujemy do ściany w pokoju dziecka, a także kostki o niewielkich rozmiarach, którą dziecko będzie mogło bawić się w każdym miejscu. Takie rozwiązanie sprawi, że maluch będzie mógł stale się rozwijać, niezależnie od tego, czy jest w domu, czy na spacerze.