Jesteśmy praktycznie pewni, że słyszałeś już o tablicach manipulacyjnych. Jednak, czy wiesz, że istnieje podobne rozwiązanie, którego przenoszenie jest jeszcze łatwiejsze? Tym rozwiązaniem jest kostka manipulacyjna! Z tego artykułu dowiesz się więcej na ich temat.

Czym jest kostka manipulacyjna?

Kostka manipulacyjna to tak naprawdę nieco inna wersja tablicy manipulacyjnej. Można powiedzieć, że jest to taka mała tablica, która zapewnia twojemu dziecku aż sześć stron zabawy. Oferuje praktycznie te same korzyści, co typowa tablica jednak ma kilka różnic.

Największą, rzucającą się w oczy różnicą jest wielkość kostki. Takie kostki są zazwyczaj produkowanie w małych rozmiarach, dzięki czemu możemy je bez problemu zabierać w podróż. Umilą zatem każdy spacer dziecka, jak i dłuższą wyprawę samochodem.

Oczywiście producenci posiadają w swojej ofercie duże kostki, którymi może bawić się nawet kilka dzieci naraz. Nie są to już jednak produkty łatwe do przenoszenia.

Kostka czy tablica?

Jeżeli zastanawiasz się, którą z tych dwóch rzeczy kupić, nie będziemy cię oszukiwać – prawdopodobnie warto by było kupić obie. Wynika to z tego, że mimo swoich znacznych podobieństw, zabawki te spełniają nieco inne założenia. Tablica manipulacyjna jest lepszym rozwiązaniem do domu. Posiada więcej elementów, często elektrycznych, które wpływają na większy rozwój dziecka. Kostka natomiast jest świetnym rozwiązaniem przenośnym, które pozwoli na przykucie uwagi malucha podczas podróży bądź czekania w długiej kolejce na przykład do lekarza.

Możesz jednak zacząć od zakupu kostki manipulacyjnej. Z uwagi na swe niewielkie rozmiary, jest to tańsze rozwiązanie, które pozwoli ci sprawdzić, czy twój maluch będzie nim naprawdę zainteresowany. Warto także wspomnieć o tym, że wiele kostek sensorycznych jest wykonanych z miękkich materiałów, a nie z drewna. Kostki te są lżejsze i jeszcze łatwiejsze do przenoszenia. Z tego względu są bezpieczniejszą propozycją dla mniejszych dzieci, które dopiero zaczynają swą przygodę z odkrywaniem świata.

Czy kostki mają jakieś wady?

Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary, ilość elementów umieszczonych na kostkach jest ograniczona. Jest to tak naprawdę jedyną jej wadą. Jednak założeniem kostki była większa mobilność, więc nie jest to zaskoczeniem. Nie da się przecież zrobić małego przedmiotu, który zawierałby mnóstwo elementów.