Metoda Montessori stale zyskuje na popularności. Z tego powodu jesteśmy praktycznie przekonani, że nazwa ta obiła ci się kiedyś o uszy. Dowiedz się, czym właściwie jest ta metoda edukacyjna i czym różni się od tradycyjnych metod wychowawczych.

Skąd to Montessori?

Jak to często bywa, nazwa metody pochodzi od jej pionierki – Marii Montessori. Była to włoska lekarka, która została jedną z pierwszych kobiet lekarzy we Włoszech – dokładniej mówiąc, była szesnasta. Maria była także antropologiem i pedagogiem. Przez ponad 5 dekad uczyła dzieci niezależnie od ich narodowości, rasy, czy stanu portfela ich rodziców.

Na czym polega metoda Montessori?

Metoda Montessori polega na całościowym podejściu do dziecka. Jej głównym celem jest taka pomoc maluchowi, która sprawi, że osiągnie on swój pełen potencjał. I to we wszystkich sferach.

Jednym z najważniejszych założeń tego programu jest dokładna obserwacja każdego dziecka i indywidualne podejście. W końcu każdy z nas jest inny i działają na niego odmienne sposoby. W Montessori dużą wagę przykłada się także do usamodzielniania dzieci. Z tego powodu bardzo często ich zadaniem jest opieka nad szkolnym zwierzątkiem, ogródkiem lub wspólne szykowanie jedzenia.

Dzięki tej metodzie dzieci faktycznie czerpią przyjemność z uczenia się. Co więcej, rozwijają także swoje poczucie wartości. Dzieje się tak dlatego, że Montessori polega na nauce poprzez zdobywanie doświadczeń. Aby tak się stało, trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Odpowiednie środowisko

Bardzo ważnym elementem, bez którego cała metoda nie byłaby możliwa, jest odpowiednie przygotowanie środowiska edukacyjnego. Cała klasa musi być odpowiednio skonstruowana i musi zawierać dodatkowe materiały edukacyjne. Są nimi wszelkiego rodzaju przedmioty, które pobudzają różne zmysły i dają możliwość tak zwanej autokorekty. Możemy wymienić przedmioty takie jak: tablice manipulacyjne, kostki manipulacyjne, mapy w formie puzzli, ruchome alfabety, liczydła i wiele innych.

Kolejną istotną rzeczą jest atmosfera panująca w klasie. Dzieci muszą się tam czuć bezpiecznie, a celem nauczyciela jest stworzenie z nimi relacji. Relacja ta musi być oparta na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Dzięki temu dzieci stają się pewne siebie, chętnie próbują nowych rzeczy, a także nie boją się wyrażać swoich opinii.

Czym różni się Montessori od tradycyjnej edukacji?

Jedną z głównych różnic jest to, że w przypadku metody Montessori indywidualnie podchodzi się do każdego ucznia. Co więcej, w metodzie tej nie stosuje się zadawania prac domowych. Dzieci nie usłyszą także dzwonków pomiędzy kolejnymi lekcjami.

Metoda Montessori jest oparta na nauczaniu poprzez wszystkie pięć zmysłów. Dzieci samodzielnie decydują o tym, co chcą w danej chwili robić i czy wolą spędzić ten czas w grupie, czy indywidualnie. Nie są do niczego zmuszane i otrzymują coś bardzo istotnego – własny wybór. To, że dzieci nie czują się przymuszane do żadnych aktywności, sprawia, że cały proces nauczania staje się dla nich ciekawy i daje im satysfakcję.

W przypadku tradycyjnych metod nauczania głównym zadaniem dzieci jest słuchanie, czytanie i obserwowanie tego, co robi nauczyciel. Dzieci wrzucane są do jednego worka i w większości przypadków zamiast wyrażania własnego zdania są zmuszane do dostosowywania się do reszty.