Zapewne obił ci się o uszy temat tablic manipulacyjnych. Nic w tym dziwnego, w końcu stały się one bardzo popularne! Zastanawiasz się pewnie, czy ten szał to chwilowa moda, czy faktycznie warto kupić taką tablicę. Ten artykuł powinien rozwiać twoje wątpliwości.

Czym jest tablica manipulacyjna?

Tablica manipulacyjna jest nowym, świeżym podejściem do zabawek dla dzieci. Zazwyczaj wykonuje się ją z drewna i wysokiej jakości, naturalnych elementów. Na tablicy umieszcza się przedmioty, w których kryje się cała magia tej zabawki. To właśnie one sprawiają, że dziecko może poznać świat dorosłych i rozwijać się podczas zabawy.

Co taka tablica może zaoferować?

Tak jak już wspominaliśmy, dzięki tablicy manipulacyjnej dziecko może badać świat dorosłych, ale robi to w bezpieczny sposób. Dzięki temu zaspokoi swoją ciekawość, a także pozna sposoby użycia typowych elementów domowych.

Każdy rodzic wie, że maluchy wręcz lgną do miejsc, które nie są zbyt bezpieczne. Mamy tu na myśli wszelkiego typu kontakty, włączniki i klamki. Tablica manipulacyjna zazwyczaj zawiera te elementy, jednak ich użycie nie stanowi niebezpieczeństwa.

Poza tymi elementami, na tablicy znajdują się także mniejsze przedmioty, które wymagają przekręcania, badania lub dopasowywania. Z tego powodu, taka tablica to świetny sposób na rozwijanie motoryki małej malucha.

Co więcej, podczas korzystania z zabawek manipulacyjnych dziecko ćwiczy także swoją koncentrację, rozwija logiczne myślenie, polepsza koncentrację ręka-oko, a także uczy się samodzielności. Te wszystkie korzyści wpływają na lepszy rozwój malucha. Wiele umieszczonych na tablicy elementów ułatwia również posługiwanie się typowymi przedmiotami w przyszłości takimi jak sztućce bądź przybory do pisania.

Czy warto kupić tablicę?

Zabawki manipulacyjne, z uwagi na to, że zazwyczaj są przedmiotami dobrej jakości, nie należą do zbyt tanich. Warto jednak pamiętać o tym, że maluchy uwielbiają się nimi bawić i nie porzucają ich po chwili, tak jak ma to miejsce w przypadku innych zabawek. Z tego powodu warto zainwestować więcej pieniędzy w jedną, lepszą zabawkę, niż kilka chwilowych.

Kolejną zaletą takich tablic jest to, że znajdziemy je w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Wiele producentów w swojej ofercie posiada także kostki manipulacyjne. Są one na tyle małe, że bez problemu mogą towarzyszyć dziecku w podróżach poza domem.

Dzięki temu artykułowi wiesz już także, ile korzyści zapewniają zabawki manipulacyjne. Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę i właśnie dlatego, naszym zdaniem warto kupić tablicę manipulacyjną.