Zabawki manipulacyjne stają się coraz bardziej popularne. Z tego właśnie powodu więcej osób decyduje się na zakup tablicy manipulacyjnej dla swojego dziecka. Jest to naprawdę świetna decyzja! Trzeba jednak pamiętać, by nie podążać ślepo za panującą modą, a wybierać produkty, które są dla dzieci bezpieczne. Jak sprawdzić, czy oglądany przez nas artykuł jest odpowiedni?

Czym się kierować przy wyborze tablicy?

Tablice manipulacyjne nie należą do najtańszych zabawek. Wynika to jednak z tego, że potrafią przykuć uwagę dziecka na dłuższy czas. Z tego powodu, zamiast kupić kilka zabawek na chwilę, warto zainwestować więcej pieniędzy na jedną, ale porządną rzecz.

Wyższa cena takich zabawek wynika także z tego, że są one zazwyczaj wykonane z naturalnych materiałów o wysokiej jakości. Dzięki temu maluch nie będzie w stanie ich tak szybko poniszczyć.

Podczas wyboru zabawek warto także upewnić się, że kupujemy model odpowiedni do wieku naszego dziecka. Istotne jest także miejsce, w którym maluch ma produktu używać. Producenci posiadają w swoich ofertach zarówno mniejsze tablice z elementami dla początkujących maluszków, kostki manipulacyjne, które świetnie zabijają czas podczas podróży, jak i duże tablice, które powinny być zamontowane do ściany.

Jednak jedną z najważniejszych kwestii jest to, czy rozważany przez nas produkt posiada odpowiednie certyfikaty. Które certyfikaty są istotne?

Odpowiednie certyfikaty

Przed zakupem zabawek manipulacyjnych zaleca się sprawdzenie, czy rozważany przez nas producent posiada odpowiednie certyfikaty. Najważniejsze certyfikaty to „Produkt bezpieczny dziecku”, a także certyfikat zgodności z normami zharmonizowanymi bezpieczeństwa dotyczącymi zabawek PN-EN 71-1 i 71-2.

Warto także upewnić się, że produkt został wykończony przy użyciu bezpiecznych farb dla dzieci (atest bezpieczeństwa EN 71-3). Jest to niezwykle istotna kwestia szczególnie w przypadku alergików.

Niektóre z firm ubiegają się także o certyfikat rękodzieła, który ma być znakiem tego, że produkt jest wytworzony ręcznie i z sercem, a nie przy użyciu maszyny.

Co jest jeszcze istotne?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zabawki manipulacyjne posiadają sporo małych elementów. To właśnie w nich kryje się główna moc rozwoju dziecka. Są one starannie przymocowane, ale przy dzieciach powinniśmy zachowywać ciągłą czujność. Z tego powodu większość producentów przypomina, aby podczas zabawy takimi zabawkami dziecko pozostawało pod opieką dorosłych.