W ostatnich artykułach wspominaliśmy wam na temat samodzielnego wykonywania tablic manipulacyjnych. Dowiecie się z nich, czy takie rozwiązanie jest dla was. Poznacie także wady i zalety podjęcia takiej decyzji. Dzisiaj natomiast porozmawiamy na temat tego, jak powinna zostać wykonana tablica manipulacyjna diy.

Od czego zacząć?

Każde poważniejsze działanie powinniśmy wcześniej zaplanować. To samo tyczy się wykonania tablicy manipulacyjnej. Jak to zatem zrobić?

1. Zainspiruj się

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, poszukaj inspiracji w internecie. Znajdziesz tam pełno grafik ręcznie wykonanych tablic. Wystarczy, że w pole wyszukiwania wpiszesz „tablica manipulacyjna diy”. Pozwoli Ci to na łatwiejsze wymyślenie tego, jak ma wyglądać Twoja tablica. Zdjęcia przykładowych tablic możesz również pokazać swojemu dziecku. W taki sposób dowiesz się, które propozycje są dla niego interesujące.

2. Sporządź listę zakupów

Stworzenie listy zakupów jest niesamowicie istotne. Jeżeli nigdy wcześniej nie wykonywałeś takiego projektu, nie będziesz wiedział, w jakie elementy powinieneś się zaopatrzyć. Nawet osoby doświadczone powinny przygotować listę, ponieważ bardzo prawdopodobne jest to, że zapomną o jakimś elemencie. Taka sytuacja zdarza się nawet najlepszym. Sporządzenie listy ją wyeliminuje, a Ty nie będziesz musiał ponownie odwiedzać sklepu.

3. Przejrzyj swoje rzeczy

Prawdopodobnie w Twoim domu znajdują się rzeczy, które możesz wykorzystać do zrobienia swojej tablicy. Zamiast wydawać pieniądze na nowe produkty, przejrzyj najpierw te, które już posiadasz. Dzięki temu nie tylko trochę zaoszczędzisz, ale także dasz nowe życie nieużywanym rzeczom.

4. Zdobądź wszystkie potrzebne narzędzia i materiały

Po przejrzeniu swoich rzeczy udaj się do sklepu i nabądź to, czego w dalszym ciągu potrzebujesz. Miej jednak na uwadze, że tablicą ma bawić się Twoje dziecko. Z tego względu wybieraj bezpieczne elementy. Zadbaj o to, by cała płyta była wyszlifowana i gładka. Jeśli chcesz nadać tablicy więcej kolorów, wybierz farby przyjazne dzieciom. Pamiętaj także o przygotowaniu odpowiednich narzędzi do pracy. Po wykonaniu wszystkich tych kroków możesz przejść do dzieła.

Jakich narzędzi potrzebujesz?

  • nożyczek
  • wiertła
  • wiertarko-wkrętarki
  • pędzli (jeśli planujesz malować tablicę)
  • szlifierki, papieru ściernego i piły (jeśli chcesz samodzielnie przygotować płytę)
  • miarki

Co dalej?

Jeżeli posiadasz już wszystkie potrzebne rzeczy, możesz zabrać się do pracy. Zacznij od wyczyszczenia i pomalowania elementów. Pamiętaj, by zapewnić im odpowiednią ilość czasu na wyschnięcie. Następnie połóż tablicę na płaskiej powierzchni i rozplanuj rozmieszczenie wszystkich elementów. Znasz patent na idealną galerię zdjęć? Poleca się położenie ich na brystolu, odrysowanie kształtu i zrobienie zdjęcia, by zapamiętać odpowiednie ułożenie. W tym wypadku zdjęcie ułożonych na tablicy elementów będzie równie pomocne. Teraz pozostaje Ci jedynie prawidłowe przymocowanie wszystkich elementów i podarowanie tablicy Twojemu maluchowi. Jeżeli finalna wersja tablicy posiada spore rozmiary, możesz ją także przymocować do ściany.

Teraz wiesz już, że tablica manipulacyjna diy nie jest tak trudnym zadaniem. Wymaga jedynie odrobiny planowania i przygotowania odpowiednich rzeczy. Poza tym potrzebujesz oczywiście odpowiedniej ilości czasu. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie tablicy, mamy nadzieję, że zajęcie to sprawi Ci przyjemność. Życzymy Ci także, by tablica spodobała się Twojemu dziecku.