Jak już pewnie zauważyłeś, ostatnio przewija się u nas temat tablic manipulacyjnych diy. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jakie elementy przydadzą się do ich wykonania. Mogą to być zarówno nowo zakupione rzeczy, jak i elementy, które posiadasz już w domu.

Co na początek?

Chcąc samodzielnie wykonać tablicę manipulacyjną, powinieneś rozpocząć od jej dokładnego zaplanowania. Musisz znać wymiary samej podstawy tablicy. Dzięki temu będziesz mógł rozplanować ilość i ułożenie pozostałych elementów.

Jako podstawy możesz użyć deski, płyty lub formatki sklejkowej. Jeżeli posiadasz w domu jakieś nieużywane meble, możesz wykorzystać w tym celu również ich elementy. Za świetną podstawę tablicy posłużą np. drzwiczki od szafki kuchennej.

Jeżeli mielibyśmy Ci coś polecić, to na Twoim miejscu wybralibyśmy podstawę z drewna sosnowego. Jest to miękkie drewno, dzięki czemu z łatwością umieścisz na tym pozostałe elementy. Pamiętaj, tylko by dokładnie wyszlifować wybraną przez siebie podstawę! Co więcej, powinieneś również zaplanować, czy finalną wersję tablicy będziesz chciał trzymać bezpośrednio na podłodze, przymocować do ściany, a może dołączyć do tablicy dodatkową nóżkę.

Jakie elementy wybrać?

Tak naprawdę tylko od Ciebie zależy to, jakie elementy umieścisz na tablicy. Pamiętaj jednak o tym, że ostatecznie będzie to zabawka dla dziecka. Z tego względu zadbaj o to, by wybrane przez Ciebie elementy były bezpieczne i nie zawierały ostrych krawędzi.

Naszym zdaniem powinieneś najpierw przejrzeć rzeczy, które posiadasz w domu. Bardzo prawdopodobne jest to, że znajdziesz w nim wiele nieużywanych elementów, które możesz umieścić na tablicy. Może to być niedziałający już pilot od telewizora, nieużywany dzwonek od roweru lub kalkulator.

Możesz pokusić się także o samodzielne stworzenie niektórych elementów. Przykładowo, musisz przyznać, że zrobienie takich drzwiczek, jakie znajdują się na zdjęciu poniżej, nie należy do najtrudniejszych zadań.

Zadbaj także o to, by chociaż niektóre elementy znajdujące się na tablicy były kolorowe. W tym celu użyj farb przeznaczonych dla dzieci. Pamiętaj jednak, że jednym z głównych założeń edukacji Montessori jest to, by przedstawiać realny świat. Z tego powodu, podczas wybierania kolorów powinieneś trzymać się tego, co występuje w rzeczywistości. Nie zalecamy malowania zwierzątek na różowo i obsypywania ich brokatem.

Inne elementy, które często używa się przy tworzeniu tablic manipulacyjnych diy:

  • gniazdka
  • włączniki światła
  • kurki do baterii
  • gałki meblowe
  • kółka meblowe
  • klamki
  • kłódki
  • rzepy
  • zawiasy
  • i wiele, wiele innych…

Jeżeli chciałbyś znaleźć więcej elementów, istnieje wiele sklepów internetowych, które sprzedają specjalnie wykonane elementy do tablic diy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, na temat tego, jak ma wyglądać Twoja tablica, możesz również przejrzeć ich ofertę.

Co teraz?

Teraz wiesz już, jakie elementy możesz wykorzystać do samodzielnego stworzenia tablicy. Jeżeli nie czytałeś naszych poprzednich artykułów dotyczących tablic manipulacyjnych diy, zalecamy, byś zrobił to, zanim przejdziesz do jej wykonywania. Życzymy Ci powodzenia i udanej zabawy!